10 tipů na psychickou pohodu v 50!

Životní etapa kolem padesáti let je pro nás ženy obdobím, které nese sebou jak výzvy, tak i nové možnosti. Děti nám vyrostly jsou dospělé, kariéra dosáhla určitého bodu a začínáme si říkat, co teď, protože se cítíme stále plné energie.  Objevuje se touha po osobním naplnění.

Dospělé děti: Nová fáze v rodičovství

Pro ženy, které vstupují do svého padesátého roku života jako já, může být uzávěrka fáze mateřství, kdy nám děti dospívají a stávají se samostatnými jednotlivci trošku frustrující. Role matky se začíná transformovat a to nám přináší nové emocionální výzvy.

Nebo naopak se těšíte s nového období a možností. Možná jako já ještě nejste babičkami a ani se na tuto roli zdaleka necítíte a ocitáte se před otázkou, jak trávit více času sama se sebou a co dělat s nově nabytým volným časem.

Seberealizace a naplnění: Vyhledávání nových cest

Zjistila jsem ze své i zkušenosti druhých žen, že s postupujícím věkem a zkušenostmi se začínáme více zamýšlet nad tím, co nás skutečně naplňuje a čeho bychom chtěly v životě ještě dosáhnout. Mnohdy jde o čas, kdy je možné se vrátit ke starým zájmům nebo zkoumat nové oblasti.

Říkáte si, co teď? Možná se necítíte příliš šťastně, nevidíte smysl ve vašich dnech. Chodíte do práce v které přežíváte a počítáte roky, které vám zbývají do důchodu. Dost děsivé, když si představíte, že takové krásné roky strávíte čekáním na důchod, v kterém mnohé z nás nebudou už zdravé a ani nebudou mít peněz nazbyt.

Proto si myslím, že seberealizace a psychická pohoda jsou klíčové aspekty života, zejména ve věku 50 let.

Zde je několik mých rad a tipů, které vám mohou pomoci v těchto oblastech: Najděte si to vaše, to co vás bude bavit a naplňovat, co vám pomůže.

 1. Sebepoznání: Věnujte čas zvážení svých zájmů, hodnot a cílů. Sebepoznání vám pomůže lépe porozumět tomu, co vás naplňuje a co byste chtěla dosáhnout. Vraťte se k věcem, které jste dělali rády, svým koníčkům a zájmům.
 2. Naučte se novým věcem: Vstupte mimo svou komfortní zónu a začněte se učit nové dovednosti, koníčky nebo jazyky. Učení nových věcí může obohatit váš život a posílit vaši seberealizaci.
 3. Stanovte si cíle: Definujte si krátkodobé a dlouhodobé cíle ve všech oblastech života, od kariéry až po osobní rozvoj. Pravidelně si je připomínejte a pracujte na jejich dosažení.
 4. Hledání smyslu: Zamyslete se nad tím, co pro vás má životní smysl a jak můžete přispět k ostatním. Hledání hlubšího smyslu může zvýšit vaši psychickou pohodu.
 5. Přijímání změn: Vstupte do fáze života s otevřenou myslí a přijímáním změn. Buďte ochotní se přizpůsobit novým situacím a využívat nové příležitosti.
 6. Osobní péče: Věnujte čas sobě samé a péči o své tělo i mysl. Meditace, jóga, čtení inspirativní literatury a pravidelné relaxační aktivity mohou podpořit vaši psychickou pohodu. Zdraví, pohyb a duševní pohoda hrají klíčovou roli v tom, jak se žena cítí a jak zvládá výzvy všedního dne. Péče o sebe by měla být nedílnou součástí života ženy, která se snaží dosáhnout rovnováhy mezi různými životními oblastmi.
 7. Sociální kontakt: Udržujte spojení s rodinou a přáteli. Kvalitní mezilidské vztahy jsou klíčové pro psychickou pohodu.
 8. Dobrovolnictví: Zapojte se do dobrovolnických aktivit nebo projektů, které vás zajímají. Pomáhání druhým může přinést velkou radost a pocit smyslu.
 9. Zvládání stresu: Naučte se různé techniky zvládání stresu, jako je meditace, hluboké dýchání a procházky v přírodě.
 10. Profesionální a osobní růst: Pokud jde o kariéru, uvažujte o možnostech dalšího vzdělávání, změně zaměření nebo rozvoji svých dovedností. Růst ve všech směrech podpoří váš pocit seberealizace.

Pamatujte, že seberealizace je individuální proces a neexistuje žádná univerzální cesta. Důležité je poslouchat samu sebe, naslouchat svým potřebám a postupovat podle svého vnitřního hlasu.

Stojíme ve svých padesáti letech na prahu nové etapy života. S dospělými dětmi, touhou po seberealizaci. Klíčem je odvaha vydat se na novou cestu, otevřít se novým příležitostem a aktivně tvořit svou vlastní budoucnost.

Začala jsem na tuto etapu pohlížet jako čas pro sebe. Učím se novým věcem a dovednostem. Dělám věci, které opravdu chci a baví mě. Odjakživa se ráda pouštím do nových věcí, miluji ten pocit, když překonám sama sebe, je to pro mě jako droga.

Máte to taky tak? Pak jsme na stejné vlně😊. Napište mi s čím se potýkáte vy, budu se těšit.

Tipy, co dál.

 • Projděte si mé články na blogu, dozvíte se více.
 • Přečtěte si něco o mně.
 • Nebo se se mnou seznamte na Facebooku a přidejte si mě do přátel.
 • Napište mi do zprávy.
 • Zavolejte mi +420 732 314 005

Budu se na Vás těšit.

S úctou

Pavla S.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Poznejte jeden účinný tip na boj s padáním vlasů.
 • Pavla Sochová – Dejte životu zelenou
 • Nejnovější články