Jak se emocionálně uzdravit?

Všimli jste si někdy, jak vás emoce mohou fyzicky ovlivnit? Když jste například velmi naštvaní, vystresovaní nebo se bojíte, můžete zažít zrychlený srdeční tep nebo nával adrenalinu, který vás napumpuje.

Když se stydíte, můžete se začít červenat. Když jste nervózní nebo vzrušení, mohou se vám potit dlaně nebo můžete cítit „motýly“ v žaludku. Když jste měli těžkou zkušenost, jako je rozpad vztahu, ztráta zaměstnání nebo hádka s přítelem, možná jste pocítili další fyzické příznaky, jako je únava, svalové napětí a dokonce i bolesti hlavy.

Drtivá většina z nás ví, jaké to je, když emoce ovlivňují náš fyzický i psychický stav. Když jste šťastní nebo v klidu, můžete se cítit energičtější nebo schopnější se uvolnit.

Když jste smutní, můžete se cítit ospalí nebo se nemůžete soustředit. Tyto vnější příznaky našeho emočního stavu jsou jen jedním z důvodů, proč je emoční léčení tak důležité. Může mít velký dopad na vaše duševní, duchovní a fyzické zdraví.

Co přesně znamená emoční zdraví?

Být emocionálně zdravý neznamená, že jste neustále šťastní. Ale emocionálně zdravý člověk si je vědom svých emocí – pozitivních nebo negativních – a dokáže se s nimi vypořádat produktivním způsobem.

Pokud rozpoznáte, kdy se cítíte naštvaní, vystresovaní nebo smutní, a pak své emoce zvládnete, místo abyste je popírali nebo je doháněli do extrémů, pravděpodobně jste celkově emocionálně zdravý člověk.

A pokud potřebujete trochu pomoci s emocemi, neznamená to, že jste nějak zlomení nebo nedostateční. Ve skutečnosti to znamená, že jste dostatečně emocionálně inteligentní, abyste rozpoznali a vyhledali podporu, když ji potřebujete.

Pokud jste emocionálně zdraví, je pravděpodobnější, že budete celkově šťastnější, i když máte záchvaty smutku, stresu nebo frustrace. Budete mít lepší kontrolu nad svými myšlenkami a činy, což vám může pomoci ve vaší kariéře a vztazích.

Jak se mohu emocionálně uzdravit?

K emočnímu uzdravení můžeme dojít přirozeně nebo naučenou a vědomou dovedností a také pomocí nějaké profesionální podpory. Bez ohledu na to, do jaké kategorie spadáte, existuje mnoho věcí, které můžete udělat, abyste zlepšili svou vlastní schopnost emočního léčení. Zde je několik věcí, které je třeba zvážit:

Pracujte na své všímavosti

Výzkumy ukazují, že všímavost vám může pomoci být méně emocionálně reaktivní a získat větší uspokojení z interakcí s ostatními doma, v práci a ve společenském životě. Všímavost může začít jako jednoduchý akt odložení telefonu, když jste s rodinou a přáteli. Zaměřte se na to, abyste byli skutečně přítomni a zapojeni do toho, co se právě teď děje kolem vás.

Jedním ze snadných cvičení všímavosti je sedět u okna a dívat se ven. Sledujte provoz očima. Pozorujte lidi, jak venčí své psy. Sledujte, jak se strom nebo keř na vaší předzahrádce pohybuje s vánkem. Pozorujte ptáky. Ve všem, co se rozhodnete pozorovat, buďte o tom podrobní. Opravdu se soustřeďte a važte si toho, co se děje.

Klíčem je být v přítomném okamžiku a nenechat se rozptylovat minulostí nebo budoucností. Všechno je to o teď. Pak, jak budete pokračovat ve svém dni, se mentálně soustřeďte na daný úkol, místo abyste přemýšleli o minulých nebo nadcházejících událostech a starostech.

Z emocionálního hlediska může být cvičení všímavosti téměř stejně jednoduché. Když vaše pocity začnou bublat, zastavte se a zamyslete se nad tím, co právě teď cítíte a proč. Uvědomte si to a dovolte si to cítit, ale pak zvažte, jak budete reagovat. Je to racionální? Zdá se vám, že vaše reakce je v rovnováze s tím, na co reagujete?

Emocionální léčení a všímavost jdou ruku v ruce. Pokud víte, co cítíte a proč, měli byste být lépe vybaveni k tomu, abyste tyto pocity zpracovali a udrželi své reakce pod kontrolou.

 

Dopřejte si dostatek spánku

Když jste unavení, nemůžete fungovat nejlépe fyzicky, mentálně ani emocionálně. Můžete také reagovat přísněji na věci a lidi. Studie z roku 2018 zjistila, že problémy se spánkem mohou ve skutečnosti způsobit, že lidé budou náchylnější k negativnímu myšlení. A když jste unavení, můžete se také častěji cítit vystresovaní a úzkostní.

Rovnováha mezi prací a zábavou

Práce i zábava jsou důležité pro emocionální uzdravení. Všichni potřebujeme osobní uspokojení, které pramení z dobře odvedené práce, nemluvě o zvýšení sebevědomí. Ale bez ohledu na to, jak moc svou práci milujete, musíte ji také dočasně opustit a pravidelně se bavit.

Nedovolte, aby vaše profesní aktivity ovládly váš život nebo vás donutily vzdát se ostatních věcí, které máte rádi. Kariérní vyhoření je skutečné a může poškodit emocionální zdraví a vztahy. Po skončení pracovního dne zavřete notebook a jděte dělat něco, co vás baví.

Spojte se s ostatními

Osamělost může ztížit emocionální léčení. Ale někdy, když jste smutní, se prostě chcete schoulit na gauči a být sami. Všichni potřebujeme čas o samotě a potřebujeme být v pohodě jen sami se sebou.

Možná, že když strávíme nějaký čas o samotě, pomůže nám to rozpoznat a zpracovat naše pocity. Pokud jste však důsledně sami, můžete být náchylnější k negativním, smutným nebo stresovaným pocitům. Můžete mít pocit, že se utápíte ve své negativitě.

Neberte čas o samotě do extrému. Udržujte své emocionální spojení – i mimo sociální média. Pozdravte lidi v obchodě s potravinami, povečeřte s přáteli a promluvte si nezávazně s kolegy v práci. I když osobní setkání nejsou možná, zvedněte telefon nebo použijte videohovory.

Vyjádřete své pocity

Potlačování smutku, hněvu nebo obav může zabránit emocionálnímu uzdravení. Najděte si někoho, s kým si můžete promluvit, když potřebujete ventilovat nebo utřídit své pocity.

Všichni potřebujeme emocionální uzdravení

Cítit negativní emoce je lidské a dokonce zdravé, zejména během životních výzev. Ale držet se této negativity není produktivní ani zdravé.

Nyní, stejně jako kdy jindy, lidé potřebují emocionální uzdravení. I ti nejvyrovnanější a emocionálně nejstabilnější lidé mohou být hluboce zasaženi sociálním prostředím, politickými spory, nemocemi, kulturními rozdíly a katastrofami, když je sledujeme v médiích a dokonce i v našich osobních životech.

Emocionální léčení a proaktivní péče o vaše emocionální zdraví vám může pomoci zůstat pozitivní a silní během toho všeho.

Proč nezanedbávat emoční uzdravení?

Pokud se necítíte ve své kůži nebo cítíte ve svém nitru, že něco není v pořádku, možná je čas na sebezpytování nebo emocionální léčení. Uvězněné emoce nebo nepéče o vlastní emoční uzdravení mohou mít za následek pocit stresu, který může vést k:

  • Snížená imunitního systému
  • Zažívací potíže
  • Špatná kvalita pokožky a vlasů
  • Bolesti hlavy
  • Hmotnost
  • Zvýšený břišní tuk v důsledku hromadění kortizolu

To je také důvod, proč je zbavení se emocí, jako je žárlivost, bezcennost, smutek nebo hořkost, často popisováno jako sejmutí tíhy z ramen. Mnoho lidí se ve skutečnosti cítí lehčích, jakmile tuto zátěž uvolní.

Výhody emočního léčení

Být emocionálně zdravý neznamená vždy se usmívat. Můžete se cítit naštvaní, vystresovaní nebo smutní, ale můžete tyto pocity zvládnout a přenést se přes ně poté, co je zpracujete.

Pokud nejste zvyklí aktivně udržovat své emocionální zdraví, může vám emoční léčení zpočátku připadat cizí. Ale jakmile začnete, můžete začít pociťovat účinky velmi rychle.

Čím lépe se budete cítit, emocionálně i fyzicky, tím více toho můžete dosáhnout. Vaše vztahy se mohou stát bližšími a vy můžete začít zažívat více radosti ve svém životě. Když začnete tyto věci zažívat, můžete se cítit energičtější, sebevědomější a motivovanější k dosažení svých cílů.

Pokud se podíváte na své tělo a jeho systémy holisticky, uvědomíte si, že zdraví má emocionální, mentální a duchovní aspekty, stejně jako fyzické.

Emocionální uzdravení může mít pozitivní vliv na zbytek vašeho života. Čím déle ho budete praktikovat, tím prospěšnější může být. Hybná síla aktivní péče o vaše emocionální zdraví vám může pomoci cítit se lépe ve své mysli, duchu a těle.

Pokud věříte v holistický přístup k péči o sebe, víte, že čím lépe se cítíte emocionálně, tím lépe se pravděpodobně bude cítit vaše tělo. A čím lépe se cítí vaše tělo, tím lépe se může cítit vaše mysl a duch!

Objednat se na sezení se můžete zdarma, zde! .

Tipy, co dál

  • Projděte si mé články na blogu, dozvíte se více.
  • Napište mi na: info@pavlasochova.cz
  • Objednejte se na sezení zdarma, zde!

Budu se na Vás těšit. S úctou

Pavla S.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.