Tvoření není pouze akt vytváření fyzických nebo digitálních artefaktů; je to také cesta objevování vlastní mysli a otevírání dveří nekonečným možnostem. Kreativní proces má nespočet výhod pro duševní a emocionální pohodu.
V posledních letech se zájem o jakékoliv tvoření zvyšuje, což je samozřejmě velmi dobře.
Ono je dost těžké, když pominu nedostatek času, tak nám dnešní doba nevytváří moc podnětů k tvoření. Všeho je dostatek, co nekoupíme v obchodech, to koupíme na internetu, pak pro mnoho z nás není důvod něco vytvářet.
Proč bychom se pachtily s nějakým pletením, které bude trvat dlouho, když si věc můžu za pár korun koupit.
Je velice příjemné, že netrpíme nedostatkem, a nejsme nuceni z jeho hlediska hledat jakékoliv alternativy. Ale na druhou stranu se stáváme závislejšími a nepraktičtějšími.
Přiznejme si to, trochu jsme zpohodlněli. Nemusíme šít oblečení pro naše děti, plést jim svetry, čepice, rukavice, vyšívat ubrusy a zvelebovat podobnými pracemi naše domácnosti. Nemusíme, ale můžeme.
Proto…vytáhněme své seznamy přání a tužeb a pojďme tvořit věci, které dlouho odkládáme.
Samotná cesta tvořením je důležitější než výsledek dané práce.
Stále nám zůstává pár dobrých důvodů proč tvořit. Tvoření může představovat pro každého něco jiného.
Někdo plete, jiný tvoří šperky, další vytváří webové stánky, někdo se věnuje výrobě hraček. Rozsah tvořivosti je velký ale jedno je společné a to jsou pozitivní důvody proč tvořit. Pojďme se na ně podívat.
Mně osobně tvoření přináší radost, pokud by mi nepřinášelo, asi bych netvořila. Radost při samotném tvoření. Radost z toho, že něco takového dokážu a radost mi přináší také hotové dílo.
Kreativní tvorba má velký vliv na psychickou stránku. Během ní odplouvají veškeré myšlenky stranou a svou pozornost soustřeďujeme jen na danou věc a přichází pocit štěstí. Což se dá téměř přirovnat k meditaci.
Tím jak tvoříme, odkrýváme své možnosti, dovednosti, schopnosti, svou zručnost a to nás posiluje v tom, že jsme dobří, že něco dokážeme.
Čím více tvoříme, tím rozvíjíme naší kreativitu, nacházíme nové možnosti, nápady. Při tvoření se náš mozek soustřeďuje na danou věc a hledá všechny souvislosti spojené s činností, stává se flexibilnější. Tvořením podporujeme kognitivní funkce mozku.
Veškeré manuální činnosti vedou k upevňování a rozvíjení manuální zručnosti. Rozšiřují se naše fyzické schopnosti….protože vědět ještě neznamená něco dobře umět. Pouze praxí se stáváme zručnějšími.
Kreativní tvorba je nejen o výsledku, ale také o samotném procesu. Bez ohledu na to, zda kreslíte, píšete, nebo tvoříte s fyzickými materiály, tato činnost může přinést radost, smysl a obohatit váš život. Začněte objevovat svou kreativitu a poznejte, jaký vliv může mít na váš celkový blahobyt.
Možná si říkáte, kdybych tak měla více času, dělala bych….upletla bych si svetr, vyšívala bych, zrenovovala starý nábytek, co stále odkládám, udělala věnec na dveře, vysadila truhlíky, kreslila, vyzkoušela recept na moučník, vyzkoušela to a tamto…
A čas plyne a v kolotoči každodenních starostí, vám nezbývá moc času na věci, které byste rádi dělali. Stále dokola je odkládáte a slibujete si, že jednou…Máte to tak?
Kolik já takto pohřbila svých nápadů a snů. Vždy, když přišel nějaký geniální nápad, za chvíli jsem na něj zapomněla a později jsem si ho jen těžko vybavila. A tak, jsem si všechny takové myšlenky a nápady začala zapisovat.
Zapsané mají větší šanci. Možná je nezrealizuji, a nebo možná ano, kdo ví?
Své nápady, myšlenky, prostě všechno, co bych ráda uskutečnila, si zapisuji na jedno místo chronologicky za sebou, tak jak přicházejí. Mám je v počítači, protože přidávám fotky, nebo si k ním dávám odkazy například na pinterest. Píšu si u nich i datum. Některé nápady mám i 10 let.
Zapisuji si opravdu vše i úplně obyčejné věci jako, že vyzkouším recept na moučník, přečtu určitou knihu.
Vždy, když se potřebuji inspirovat, projdu si své zápisky.
Tipy, co dál.
Budu se na Vás těšit.
S úctou
Pavla S.