Co je upcyklace?

Možná, jste se s tímto slovem již setkali, ale nevíte, co přesně znamená. A možná, jste ho ještě nikdy neslyšeli. Přiznám se, že tohle slovíčko mi bylo dlouho také neznámé, přestože se touto technikou zabývám dlouho. Veškeré tvoření jsem jednoduše zařazovala jako recyklaci.

Pojďme se tedy společně podívat na tajemství slova upcyklace, ale ještě předtím si pro rozlišení obou pojmů připomeňme, co je recyklace.

Co je recyklace?

S pojmem recyklace se setkal určitě každý. Většina z nás doma třídí odpad. Mačkáme plastové láhve, vymýváme kelímky od jogurtu, přemýšlíme nad každým vyhozeným odpadem a snažíme se být zodpovědní a šetrní k naší zemi. Někdy jsme nejistí, co kam patří ale to by bylo na jiný článek.

Každý, tak nějak víme, že tříděním odpadu šetříme životní prostředí, a odpad se dále využívá k výrobě nových produktů. Je zpracován tím, že se taví, rozbije, rozmělní a vytvoří se z něj druhotná surovina a ta se přidává do výroby nové věci.

Je to chvályhodné, ale prostor pro tvoření z toho moc nekouká že? Tak jdeme na tu upcyklaci.

Co je upcyklace?

V případě upcyklace je to podobné, také odpad nebo staré nepotřebné věci přeměňujeme na nové výrobky případně materiály, ale odpadní materiál, necháváme ve formě jaký je. Pouze ho přizpůsobíme například trháním, stříháním, řezáním nebo barvením atd.

Upcyklace se stává stále populárnějším termínem v diskusích o udržitelnosti a ochraně životního prostředí. Tato praktika představuje inovativní přístup k recyklaci a vytváření nových hodnot z již existujících materiálů.

Upcyklace je proces přeměny starých, opotřebovaných nebo nepotřebných předmětů na nové produkty s vyšší hodnotou. Oproti recyklaci, která často zahrnuje rozbíjení materiálů na základní suroviny a následnou výrobu nových výrobků, upcyklace zachovává původní formu nebo charakter materiálů a využívá je k vytvoření něčeho nového a užitečného.

Příklady upcyklace:

  1. Oblečení: Módní průmysl je jedním z oblastí, kde upcyklace nachází široké uplatnění. Staré džíny mohou být například upcyklovány do nových, originálních kousků oblečení, místo aby skončily na skládce.
  2. Nábytek: Staré palety, dveře nebo bedny mohou být upcyklovány na originální nábytek. Tato kreativní přeměna odpadových materiálů nejen šetří životní prostředí, ale také přináší do interiérů jedinečné a osobité prvky.
  3. Umělecká díla: Umělci často využívají upcyklaci k vytváření svých děl. Staré noviny, plastové lahve nebo kovové konzervy mohou sloužit jako suroviny pro originální a ekologicky šetrné umělecké projekty.

Výhody upcyklace:

  1. Ochrana životního prostředí: Upcyklace pomáhá snižovat množství odpadu, který končí na skládkách, a tím i negativní dopady na životní prostředí.
  2. Energetická úspora: V porovnání s výrobou nových materiálů a výrobků z neupcyklovaných surovin může být upcyklace energeticky efektivnější, protože vyžaduje méně energie na zpracování.
  3. Kreativní výraz: Upcyklace podněcuje kreativitu a inovace. Lidé mohou objevovat nové způsoby, jak využít staré věci a tím přispět k vytváření originálních a jedinečných výrobků.

Z hlediska tvoření je tedy zajímavější upcyklace. Jde o proces, kdy z odpadového materiálu můžete vytvořit téměř umělecké dílo. To už zní zajímavě. Velmi se mi líbí označení „Odpad s duší„. Protože starou či nepotřebnou věc povýšíme na potřebnou a svým způsobem novou.

Co mě na upcyklaci fascinuje je prostor pro představivost a kreativitu. Není potřeba kupovat nový materiál pro vytvoření něčeho krásné, ale použijeme nepotřebné věci kolem sebe.

Jedním z důvodu takového tvoření je šetrnost a hospodárnost, která byla v minulosti téměř nutností. V dobách, kdy byl nedostatek všeho, lidé upcyklovali z nutnosti. Dnešní doba se spíš zaměřuje na zmenšování hromadění odpadu, ochraně životního prostředí a druhým důvodem je zábava, rozvoj kreativity a tvořivosti.

Do svých 16-ti jsem žila v komunistickém režimu, tato doba byla charakteristická nedostatkem věcí. Já jsem tento nedostatek řešila šitím, přešíváním, barvením, přebarvováním, pletením, zkrátka, tvořením toho, co mi chybělo. Už na základní škole jsem si uměla uplést svetr, ušít sukni, halenku, vyšít obrázek a plno dalších věcí.

V dnešní době jsou dívky, které tohle umí, spíš ojedinělým případem. Nadměrný nadbytek všeho nevzbuzuje potřebu po takové činnosti. Což je škoda, protože tvoření je velmi účinný při odbourávání stresu a rozvoje samostatného myšlení.

 

Kreativita je … vidět něco, co dosud neexistuje. Musíte vynalézt způsob jak to uskutečnit.

Co můžeme upcyklovat?

S trochou nadsázky můžu říct, že téměř všechno. Když se zaměřím na tříděný odpad, není nic, z čeho by se nedalo tvořit. Mým oblíbeným materiálem je papír. Noviny, letáky, obaly od vajíček, ruličky od toaletního papíru, kartony.

Dalším využitelným odpadem mohou být plechovky, plastové láhve a plastové kelímky od jogurtů a dezertů, skleničky, staré oblečení, nábytek. Velmi dobře se využívá také přírodní materiál.

Materiálu k upcyklaci je velká spousta a záleží jen na představivosti. Postupně vám ukážu, jaké úžasné věci z něj vytvoříte.

Co říct na závěr?

Upcyklace je fascinující a udržitelný přístup k využívání zdrojů, který může přinést mnoho pozitivních změn. Podporováním upcyklace můžeme nejen chránit životní prostředí, ale také oživit naši kreativitu a proměnit to, co bylo považováno za odpad, na cenné a esteticky hodnotné výrobky.

Tipy, co dál.

Budu se na Vás těšit.

S úctou

Pavla S.

 

Jsem certifikovaný praktik metody Emoční kód a Body kód. Pomůžu vám uvolnit uvězněné emoce a energetické nerovnováhy a bloky v těle, což vám přinese úlevu od fyzických a psychických problémů a obnoví celkovou pohodu. Díky tomu můžete žít svobodnější, vyrovnanější a naplněnější život.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.